PROČ SI NÁS VYBRAT
- Úvod
- TRANSPLANTACE VLASŮ
Transplantace vlasů
Rozhodování o provedení transplantaci vlasů není pro nikoho snadné a jednoznačné. První myšlenky o zákroku většinou přijdou při pohledu do zrcadla, kdy si všimneme, jak nám vlasy postupně řídnou a vypadávání vlasů se z měsíce na měsíc zrychluje. Nezapomínejte ale na příčinu a spouštěče padání vlasů, kde při správné diagnóze a léčbě (odstranění příčiny) můžete padání vlasů zastavit a opět vrátit vlasům původní objem, a to i bez transplantace vlasů.
Nastřelování vlasů, nebo-li transplantace, je vhodná zejména pro ty, kteří znají svou příčinu padání vlasů a neexistuje již žádná léčba, která by jim pomohla. Jde zejména o dědičnou predispozici - androgenní alopecii, u níž se dá průběh "pouze" zpomalit, ale dosud neexistuje lék který by ji vyléčil.
Pokud už jste se rozhodli pro transplantaci vlasů:
- prvním krokem by mělo být seznámení se s různými typy transplantací a o jejich průběhu. Vyhněte se zejména staré metodě FUT (rozpouštěcí metoda), kde se v celkové anestezii odebírá pás kůže s vlasy a aplikuje se na místa, kde vlasy chybí. Nejpoužívanější metody jsou FUE a DHI.
- druhým krokem je výběr té správné kliniky, která nejenom slíbí výborné výsledky, ale také svých slibů dostojí. Pokud je to možné, psojte se s alespoň jedním pacientem kliniky a pobavte se o průběhu transplantace a celkovém servisu kliniky. Přece jen jde o zákrok, který ovlivní celý váš život. Neváhejte a sesbírejte co možno nejvíce informací, abyste mohli učinit správné rozhodnutí.
- třetím - a tím posledním krokem - je rozhodnutí a správná příprava, o které by vás na klinice měli informovat.
Transplantace vlasů je v současnosti nejmodernější způsob trvalého zahuštění vlasů. Jedná se ovšem o "menší" operaci. Transplantace vlasů je možná už i v České republice.
Vraťme se ovšem k jádru problému...
Přirozené vypadávání vlasů?
Ano, přirozená ztráta vlasů je běžnou součástí vlasového cyklu. Denně můžeme přijít až o desítky vlasů, aniž by bylo něco v nepořádku. Pokud ale vlasy ztrácíme v chomáčích, jsou poškozené, lámavější, je na místě zpozornět.
Existuje prevence proti nadměrnému vypadávání?
Ovšem. Dostatečné množství tekutin, kvalitní vyvážená strava, dostatek spánku a pohybu, co nejméně stresu. Dále pravidelná péče jako o vlasy tak i o tělo zvenčí i zevnitř, přísun důležitých vitaminů.
Pokud máte pocit, že ani to nepřináší požadované výsledky, navštivte lékaře.
Kde hledat odborné poradenství?
Díky trichologickému vyšetření dokáže vlasový specialista posoudit zdravotní stav vlasů a vlasové pokožky a stanovit vhodnou terapii. V rámci konzultace se posuzují všechny aspekty, které mohou působit na zdraví vlasů včetně životního stylu a stravování. K vyšetření pokožky hlavy a vlasové struktury se používá speciální mikroskopická trichokamera, případně kožní biopsie.
Co když nechci čekat na výsledky léčby?
Pro ty z nás, kteří chtějí výsledek okamžite, je tady vlasový zesilovač, který dodá vlasům husté vzhled kosmetickou cestou a to téměř okamžitě. Je to ovšem „pouze“ kosmetické řešení – kamufláž, které zmizí po nejbližším umytí hlavy šamponem.
Pokud tedy trpělivost není Vaší silnou stránkou, vyzkoušejte vlasový zesilovač:
"Vroce2003mibylkolegyz ISHRS(mezinárodní sdruženípro obnovurůstu vlasů) doporučen produkt VOLLUMA jako způsob k dosažení hustějších vlasů(i po transplantaci). Já teďdoporučuji tento produktmnoha mým pacientům, kteří chtějí dosáhnout maximální výsledeknazákladě mnohapozitivníchodkazů."
Dr. Cecilia Flury, M.D., Švajčiarsko, ISHRS člen
Pro koho je transplantace vlasů vhodná?
Transplantaci vlasů podstupují spíše muži než ženy. Je velmi důležité seznámit se s tímto zákrokem na nejrůznějších fórech, které se věnují tomuto tématu. Získejte tolik informací, kolik jen můžete. Skvělé je také porovnávat zkušenosti lidí, kteří tento zákrok již podstoupili. Transplantace je ve své podstatě vhodná pro všechny stádia padání vlasů. Je nutné si uvědomit, že vlasů na zátylku (což je obvykle odběrové místo) také nemáte neomezené množství.
Co předchází transplantaci vlasů?
Běžnou praxí je předoperační vyšetření, jehož cílem je potvrdit u pacienta vhodnost a bezpečnost tohoto zákroku. Chirurg provádějící zákrok také podrobně seznámí pacienta s průběhem zákroku, jaké výsledky i délku léčby po zákroku může očekávat.
Průběh a technika transplantace vlasů
Transplantace je vykonávána při lokální anestezii anebo sedaci (pacient pociťuje méně bolesti). Vlasové folikuly jsou po jednom odebrány z míst, kde nedochází k plešatění, a jsou jednotlivě nasazovány na místa, kde dochází k vypadávání, nebo na místa, kde vlasy už vypadaly. Vlasy se transplantují ve formě folikulárních jednotek, a to po 1 až 3 vlasových folikulech, ty spolu přirozeně vyrůstají. Správným nasazením těchto jednotek se dosáhne přirozeného vzhledu transplantovaných vlasů.
Transplantace se většinou uskutečňuje pomocí patentovaného implantátoru, který určuje hloubku, správný úhel a směr implantovaných vlasů. Vlasy na bocích hlavy nejsou vystaveny působení mužského hormonu a tuto vlastnost si uchovávají i po transplantování na nové místo. V případě ženských vlasů je ovšem vypadávání způsobeno většinou hormonálními změnami a výsledkem je rovnoměrná ztráta vlasů. Proto se transplantace vlasů vykonává ve větším počtu u mužů.
Transplantace může probíhat většinou v rozmezí 4 až 8 hodin, ale závisí to i na požadované ploše a počtu transplantovaných vlasů. Někdy je zapotřebí více sezení po dobu přibližně šesti měsíců. Pacientova pracovní neschopnost trvá přibližně dva až pět dnů po transplantaci.
Vlasy jsou většinou odebírané ze zátylku hlavy anebo z boků hlavy. To znamená, že místa, kde byly vlasy odebrány, jsou zakrytá zbývajícími vlasy a místo není viditelné. Na místech, kde byly vlasy transplantované, jsou viditelné jen malé tečky anebo stroupky, které po 8 až 14 dnech zmizí. Ovšem na těchto místech jsou trvale odebrány vlasové folikuly, což znamená, že zde se vlasy již nikdy neobnoví.
Po transplantaci vlasy obvykle vypadávají a nové začnou růst za 1 až 3 měsíce. Účinek tohoto zákroku je ale dlouhodobý.
Aktuálně si můžete v České republice vybrat z několika klinik, kde vám nabídnou bezplatnou konzultaci i cenovou nabídku transplantace vlasů. Cena transplantace vlasů závisí především na velikosti plochy trasnplantovaných vlasů resp. počtu transplantovaných folikul.
Obvykle se cena transplantace vlasů pohybuje v rozmezí od 30 000 do 50 000 Kč.
Nejvyužívanější metody transplantace vlasů
GHO-FM (FUE)
Je v současné době nejvyužívanější metodou. Při zákroku dochází k odebrání folikalárních jednotek z temene hlavy a posléze jejich aplikaci na postižené místo. Používá se mikrojehla se speciálním implantátorem, díky čemuž se stopy po extrakci stávají po zákroku téměř neviditelné.
Délka zákroku se může pohybovat v rozpětí několika hodin v závislosti na množství tzv. štěpů (odebraných a aplikovaných jednotek), kterých může být v rámci jednoho zákroku až 3000. FUE nemá žádné vedlejší nežádoucí účinky. Jedinou památkou jsou pouze mikroskopické jizvičky, ktoré téměř není vidět.
Pouze metoda FUE dokáže zajistit vznik a růst nového vlasu jak v míste transplantace tak i v míste odběru.
Jak se provádí transplantace vlasů FUE?
Tato technika byla poprvé testována v roce 1990. Metoda FUT, která byla transformována v roce 2005, byla později označována jako technika FUE. Touto technikou dosáhnou jedinci, kteří podstoupí transplantaci vlasů, velmi přirozeného vzhledu vlasů během krátké doby.
Transplantace vlasů Sapphire FUE
Rozvoj technologií také usnadnil metody transplantační léčby. Technologie, která pomáhá jednotlivcům řešit jejich problémy trvale a způsobem, jakým chtějí, přichází denně s různými technikami. Technika transplantace vlasů Sapphire FUE, která se osvědčila při transplantaci vlasů, poskytuje přímočařejší a bezbolestnější postup. Při aplikaci techniky transplantace vlasů Sapphire FUE se používají technologické aparáty se safírovým hrotem. Při této technice transplantace vlasů se díky špičce tohoto konkrétního aparátu, výhradně z čistého safíru, otevře ke kořenu vlasů více menších kanálků.
Více o této metodě zde: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33599101/
Díky safírovému aparátu vzniká na pokožce hlavy méně jizev. Tímto způsobem je také míra zotavení po zákroku vyšší. Pacientem se před zákrokem aplikuje lokální anestezie.
Transplantace vlasů Gold Fue
Transplantace vlasů Gold FUE je také pokročilou verzí techniky FUE. Při technice Gold FUE je pokožka hlavy poškozena minimálně. Při této technice se používá unikátní lékařský aparát ze zlata. Jelikož je známo, že zlato je kompatibilní s lidským tělem, lze říci, že tato technika je méně bolestivá.
Transplantace neoholených vlasů
Ve většině obecných transplantačních metod se vlasy zcela oholí. Transplantace vlasů se však provádí také bez předchozího oholení. Neoholenou transplantaci lze aplikovat při problémech s méně intenzivní ztrátou vlasů.
Transplantace vlasů DHI
Technika transplantace vlasů DHI využívá speciální zařízení zvané Choi pen. Vzhledem k tomu, že pero Choi je co nejtenčí, nejostřejší a válcovité, umožňuje přímou transplantaci do vlasového kořínku.
V procesu transplantace vlasů DHI lze přitom provést maximálně 3500 transplantací vlasů. Kromě toho by měla být pro další transplantace vlasů použita standardní technika FUE.
Jaké jsou výhody transplantace vlasů DHI?
Výsledkem jsou silné a trvalé vlasové kořínky. Proto již pak nenastává problém s vypadáváním vlasů. Riziko krvácení a podráždění pokožky hlavy je ve srovnání s jinými metodami transplantace vlasů menší. Po transplantaci vlasů DHI je také dosaženo rychlejšího zotavení. Z tohoto důvodu se pacienti o zákroku vracejí ke svým životním rutinám rychleji.
Klonování vlasů – budoucnost transplantace vlasů
Metoda, která je prozatím v testovací fázi, spočívá v tom, že pacientům mají být odebírány vlasové folikuly schopné další produkce nových vlasů. Tyto jsou pak v laboratoři klonovány – znásobeny a opět vloženy zpátky. Tímto způsobem by bylo možné klonovat neomezené množství nových vlasů!