PROČ SI NÁS VYBRAT
- Úvod
- PADÁNÍ VLASŮ
- JAK DOCÍLIT HUSTÉ VLASY
Problémy s vlasy mohou mít různé příčiny. Každá z nás dělá pro husté vlasy maximum. Snažíme se používat správný šampon, kondicionér, jednou za čas dopřát vlasům masku a to nejen kupovanou, ale i podomácku prováděnou. Víme velmi dobře, že vlasům škodí fén, časté barvení vlasů (zvláště nekvalitními barvami) a nejrůznější stylingové přípravky obsahující chemické látky shora dolů. Všechny tyto informace zná většina z vás, přesto s vlasy stále nejste spokojené. Co teď? Třeba ještě něco vyzkoušet? Změnit šampon či jiné přípravky, aby se vlasy probudily? Jak pomoct vlasům ke kráse? Nezoufejte dívky a ženy, řešení vůbec nemusí být drahá záležitost.
Pokud vás trápí řídké vlasy pročtěte si náš článek o řídkých vlasech zde.
Podpořte přirozené houstnutí!
Nejdříve si řekneme konkrétní vitamíny a látky pro vlasy, které vlasy potřebují a následně dáme jednoduché a levné tipy na potraviny, které vám dopomohou ke krásnému objemu.
V první řadě je třeba zásobovat vlasy vitamíny řady B. Pokud nemáte například dostatek vitaminu B5 je možné, že pociťujete vyčerpanost, vlasy vám začínají padat, objevuje se na obličeji akné a spojitost to může mít i se špatným hojením ran. Tyto problémy můžete odstranit díky vajíčkům, pekanové a vlašským ořechem, arašídům a luštěninám. Udělejte si na oběd přírodní pečeni, snězte kvasnice jen tak, hodně jablek a trochu červeného masa. Další z řady "béček" je B12. Dostatek tohoto vitaminu v podobě listové zeleniny, ale i zmíněného vajíčka či dokonce tresky vám také může zajistit husté vlasy.
Stejně důležitý je i vitamin E, C a selen. První zmiňovaný najdete v ořechách, rostlinných olejích, sóji a zelenině. Selen "objevíte" v para ořeších, tuňáku a kešu. C má za sebou široký zástup ovoce a zeleniny, mezi ně patří zelí a rybíz.
Zásobovat byste se měli i křemíkem, vápníkem, železem a zinkem. V zásadě platí, že pokud chcete mít husté vlasy, je vhodné stravovat se racionálně a zdravě. Všechny tyto látky naleznete v ovoci a zelenině, mase, ořeších či mléčných výrobcích. Pokud si nebudete vědět rady, mějte tyto vitaminy a minerály po ruce i v tabletové formě z lékárny pro případ nouze.
Nezapomeňte, že skvélým stylingovým přípravkem pro zvětšení objemu vlasů je sprej Hairfor2. Vlasy nepoškozuje, nezatéžuje a je složený výlučné z pŕírodných keratinových vláken! Neváhejte a vyzkoušejte ho taky!
Vypadávání vlasů ze stresu
Pokud máte i vy problém s vypadáváním vlasů, patříte k velké části populace, která se s tímto problémem potýká. Málo kdo však ví, že i stres a vypadávání vlasů spolu úzce souvisí. I když je v dnešní době přímo nemožné přikázat si, že se vyhnete stresovým situacím, vždy je možnost procento stresu zmírnit vlastním přičiněním.
Na to, abyste pochopili, jak tyto dvě věci spolu souvisí, je nutné, abyste poznali stres jako takový. Věděli jste například, že existuje i pozitivní stres? Mezi takový patří například zvýšená pozornost a projevený zájem o danou činnost, nebo když se věnujete někomu druhému, ale i napětí spojené s tvůrčí činností.
Samozřejmě, v sekci "negativní stres" je mnohem víc položek, než v tom pozitivním. Řadíme zde příliš velkou fyzickou a hlavně duševní zátěž, depresivní stavy, frustrace, vnitřní nerovnováha a podobně. Bohužel, smutným faktem je, že v těchto slovech se najde více, než 80% celé populace světa. Jelikož žijeme v nadmíru uspěchané době, stres a vypadávání vlasů začíná být stále více diskutovaným tématem.
Někteří naneštěstí trpí i takzvaným chronickým stresem, přičemž tito jedinci pociťují stres téměř permanentně. Odborníci různými výzkumy dokázali, že více než 60% nemocí souvisí s psychickými problémy a jejich nezvládnutím.
Jak ale vyřešit tento problém? Je sice jednoduché lidem nakázat, aby se nestresovali, ale pochopitelně i nereálné. Ačkoliv by lidé mohli zkoušet různé relaxační metody od jógy až po Pilates, ale mají na to v dnešní době vůbec čas? Jedním z možných řešení jsou různé čaje na uklidnění, či vydatný spánek. Většina z nich se neprojeví po prvním dni, proto je nutné se obrnit trpělivostí. Zvolíte-li kvalitní čaj, účinek by měl být až 100%.
Pokud čaj nepijete, existuje velké množství dalších řešení. Vyzkoušejte různé vitaminové doplňky formou kapslí. Existují vitamíny, které jsou přesně určeny pro vaše vlasy, ale i pro snížení stresu a lepší zvládání těžších situaci. Při správné kombinaci těchto dvou vitaminových bomb byste mohli dostat docela zajímavý a určitě viditelný výsledek.
Přestože stres a vypadávání vlasů spolu souvisí, nevěřte tomu, že to je jediný důvod, který zapříčiňuje postupný úbytek na vaší koruně krásy. Nejlepším řešením je obrátit se přímo na lékaře, který vám přesně diagnostikuje, co je špatně a co potřebujete nutně změnit.
Jak rostou vlasy
Mnozí z nás touží mít krásné, zdravé a dlouhé vlasy, přitom však nemáme mnoho informací a znalostí o tom, jak rostou vlasy a jak pomoct vlasům, když vypadávají. Když však pochopíte celý cyklus, posloupnost a věci, které růstu dopomáhají, máte vyšší šanci sami si dopomoci a nenechat vše jen na přírodě.
Poznejte své vlasy do hloubky, porozumějte jednotlivým cyklům a zpracujte do vašeho běžného života rady, které vás nebudou stát téměř ani korunu!
Vlasový cyklus
Vlasy každého člověka sestávají ze tří růstových fází: Anagen, Katagén a telogenu.
Anagen patří k hlavní růstové fázi. Vlasový folikul je tehdy nejaktivnější a buňky nacházející se ve vlasovém kořínku procházejí dělením, tedy množením, na základě čehož vytvoří nový vlas. V tomto stadiu nový vlas vstřebává keratin a snaží se prodrat nahoru, aby mohl vyrůst ven z těla. Délka nového přírůstku vlasu je podmíněna trváním anagénnovej fáze, která v průměru trvá 2 až 8 let a u každého jedince je jiná.
Katagén patří k přechodné fázi a je součástí regenerace folikulu a jeho procesu. Vlas přestává růst, ale z hlavy nevypadává. Folikul zmenšuje svou velikost a kořínek se odděluje od přívodu krve. Tato fáze většinou trvá 2 až 4 týdny.
Telogen je tzv. odpočinková fáze. V ní se vlasový kořínek regeneruje. Vlas sice neroste, ale stále nevypadává. Vypadávání přichází až při podráždění pokožky hlavy. Věděli jste, že v této fázi, která trvá maximálně 4 měsíce, se může současně nacházet až 15% vašich vlasů?
Tento malý popis by vám měl pomoci při pochopení, jak rostou vlasy. Pojďme si však nyní říci něco o tom, jak můžete tyto vědomosti zužitkovat.
Co pomůže při růstu vlasů?
Existuje několik jednoduchých rad, jak si můžete dopomoci k rychlejšímu růstu i sami. V první řadě byste neměli zanedbávat masírování hlavy pomocí různých olejů. Některé z nich jsou vytvořeny přesně pro tento účel a jde o tzv. suché oleje, které nezanechávají mastný film, a není třeba je oplachovat.
Dalším skvělým pomocníkem jsou vajíčka, z nichž se dá vytvořit několik nenáročných masek na vlasy. Ty je vyživí a budou jako znovuzrozené. Podceňovat byste neměli ani pitný režim.
Už víme, jak rostou vlasy. Pokud chcete podpořit lepší kvalitu těchto nových vlasů, připravte si cibulový vývar, kterým si vaši hřívu polívejte. Zápachu se nemusíte bát, následně po tomto úkonu si hlavu smyjte i obyčejnou vodou.
Přestože péče o vlasy je někdy fuška, za výsledný efekt to určitě stojí. Proto to nepodceňujte a čas od času se jim věnujte, výsledek se dostaví co nevidět! Jako podpůrnou léčbu můžete využít zahušťovač vlasů Hairfor2, který vám okamžitě zahustí vlasy a vypadá maximálné přirozeně.
Husté vlasy
Téměř každá žena a dokonce i muži touží po krásných a hustých vlasech bez nějakých problémů. Realita je však často jiná. Až jedna třetina žen kolem 30tého roku života si stěžuje na velký úbytek vlasů a po 40cítce to je až jedna čtvrtina! Podobný osud sdílí i mužské pokolení. Jak tyto problémy vyřešit? Jak mít opět husté vlasy plné zdraví a elánu?
Existují různé potraviny a "superpotraviny", které zaručují zlepšení pleti i vlasů. Výsledky jsou samozřejmě individuální, zejména, pokud na některou z daných potravin, máte alergii. Mezi nejčastější skloňované potraviny související s houstnutí vlasů patří například avokádo, aloe vera, máta, zázvor, kokosový olej, ženšen, luštěniny, ryby, ořechy, červené zelí a velké množství jiných potravin, jejichž seznam naleznete na internetových stránkách.
Tam se také dočtete, jak na výrobu domácích masek vytvořených právě z těchto zázraků, které nám nabízí většina obchodů. Pravdou je, že největší efekt se dostaví, když dané potraviny konzumujete, ale i používáte na samotné vlasy.
Husté vlasy také můžete docílit i méně přírodním způsobem. Řeč je o umělém prodlužování či houstnutí vlasů. Zpravidla jde o prameny přírodních "živých" vlasů, které vám kadeřnice "přilepí" na vaše vlastní vlasy. V tomto případě je důležité trefit stejnou strukturu i barvu vlasů, jako je ta vaše. Záruka trvanlivosti se mírně liší, ale v zásadě platí, že i vy hrajete na životnosti těchto přidaných pramenů velkou roli.
Prameny vypadají většinou v konečném důsledku přirozeně, ale některé ženy ten pocit umělosti může odrazovat. V tomto případě je důležité vybrat si kvalitního kadeřníka, jelikož existuje mnoho případů, kdy tyto přidané prameny vypadaly nápadně až nepříjemně. V takovém případě se sice docílí husté vlasy, ale s rizikem nepřirozeného vzhledu.
Pokud však hledáte něco méně drastiského, vyzkoušejte revoluční vlasy v spreji!
Krásné husté vlasy potrhují ženskou krásu. Nelze se divit, že ve chvíli, kdy naše pýcha začne řidnout, tak bijeme na poplach. Příčiny řídkých vlasů jsou různé. Možná by někoho zajímalo něco málo o vlasech.
Vlas je zrohovatělá organická látka a zpravidla bohatou kštici mají světlovlasí lidé. Během dne ztrácíme kolem stovky vlasů a jeden vlasový kořínek nám vyprodukuje v průběhu své existence 12 vlasů. Odborníci uvádějí, že jednotlivý vlas žije 6 – 7 let.
Vlasy nám nejrychleji rostou ve spánku a v létě. Takže nelze brát vážně hlášku, že sluneční paprsky ničí naše vlasy. To je opravdu jen mýtus. Stejně tak nemůžeme brát vážně řeči o tom, že sexuálně aktivní muže poznáme podle pleši.
Příčiny řídkých vlasů
Možné příčiny řídkých vlasů
- Tenké, stále mastné vlasy s vlhkou pokožkou mohou signalizovat špatnou funkci štítné žlázy – hodně hormonů, a pokud je nedostatek hormonů štítné žlázy, vlasy jsou velmi suché.
- Úbytek vlasů na temeni – mnoho pohlavních hormonů, u žen - nedostatek estrogenu.
- Vlasy se začnou hodně mastit a řídnout, s tímto převážně bojují ženy a pravděpodobně mají příliš kortizonu (hormon kůry nadledvinek).
- Zvýšená tvorba lupů – porucha střevní flory.
- Vlasy rostou pomalu a jsou bez lesku – nedostatek růstových hormonů.
Další příčiny řídkých vlasů ...
vedlejší účinek některých léků, jedná se zpravidla o léky proti hypertenzi, na srážlivost krve a na snižování tuků v krvi; doporučuje se požádat ošetřujícího lékaře o náhradní léky
nedostatek některých vitamínů např. vitamínu B a C, zařaďte do svého jídelníčku ryby a pivní kvasinky
vlasům velmi škodí stahování - gumičky, sponky, čelenky atd.
Předejít řídnutím vlasům, lze různými triky. Třeba použitím dětského šampónu, kdy vlasy opláchneme chladnou vodou, nedrhneme je ručníkem a necháme je volně uschnout. Neváhejte a zkuste také zahusťovače vlasů!
Vypadávání vlasů u mužů
Nejčastější forma vypadávání vlasů u mužů je androgenní alopecie a to na základě dědičné vady, mluvíme tak o holohlavosti – mužské pleši.
Téměř 95% všech případů vypadávání vlasů se týká androgenní alopecie. Přibližně 30% mužů ve věku 30 let trpí určitou formou vypadávání vlasů. S přibývajícím věkem toto procento narůstá.
Vypadávání vlasů u mužů a jeho průběh
DHT - dihydrotestosteron je hormon zodpovědný za zkracování vlasového cyklu a miniaturizaci - ztenčování vlasů a postupný zánik citlivějšího vlasového folikulu. Folikuly na celé vrchní ploše hlavy jsou vůči účinkům DHT nejcitlivější, proto nejtypičtějším znakem vypadávání vlasů u mužů je tvorba tzv. podkovy, čili řídnutí vlasů v oblasti koutů a ustupování frontální vlasové linie. Nejběžnější formy vypadávání vlasů podle typického "vzorce" jsou znázorněny v tzv. Norwoodové stupnici.
Vypadávání vlasů u mužů se v počáteční fázi projevuje nejdříve miniaturizací, čili ztenčováním vlasů, které tím, že již nedosahují původní tloušťku, se nyní jeví řidší. Vzniká tak průsvit pokožky i přesto, že jejich původní hustota se nezměnila. Tuto fázi je poměrně jednoduché podchytit přípravky a léky (DHT inhibitory), ovlivňujícími tvorbu DHT, který v této fázi zatím nestihl výrazněji poškodit vlasové folikuly.
Vypadávání vlasů u mužů - příčiny
Nejčastějšími faktory vypadávání vlasů u mužů jsou geny. Následuje věk a také hormony. Z nich nejdůležitější je testosteron. Ten je nezbytný pro dospívání muže a ovlivňuje růst ochlupení na těle a na obličeji, změny hlasu či fyzické stavby mužského těla. A právě DHT je v pozdějším věku odpovědný za smršťování vlasových folikulů a vypadávání vlasů, jak zde již bylo zmíněno, DHT poškozuje vlasový folikul a zkracuje růstovou fázi vlasu. Při každém vlasovém cyklu tak folikul produkuje tenčí a tenčí vlas, stává se z něj průsvitný jemný chloupek, který je stále kratší, až nakonec úplně zanikne. Vlasový folikul ztratí schopnost produkce. U každého muže se vypadávání vlasů projevuje jinou posloupností a vše se děje v jiném časovém horizontu. Velkou roli zde hrají genetické predispozice a věk.
Vypadávání vlasů u mužů má obvykle cyklický charakter. To znamená, že prochází různými stádii s různou intenzitou. Je zřejmé, že celkovou hustotu a pevnost vlasů ovlivňuje přibývající věk bez predispozice na genetické vypadávání vlasů.
U žen je androgenní alopecie a její příčiny potlačovány převahou ženských pohlavních hormonů. Jejich poměr se však mění během různých životních období, kdy po porodu nebo menopauze mohou ženy zaznamenat zvýšené vypadávání vlasů.
Vypadávají vám vlasy více, než se zdá být normální? Bojíte se, že ráno po probuzení nebudete mít na hlavě téměř nic? Neumíte si poradit s touto problematikou, ale přesto se velmi trápíte? Důvodů i řešení tohoto problému může být hned několik. V první řadě nepanikařte kvůli dalšímu vypadnutému vlasu. Je všeobecně známo, že běžnému, zdravému člověku vypadne během dne něco přes sto vlasů. Toto číslo se pokládá za normální a není se čeho bát. V případě, že jste si jisti, že vaše denní číslo je mnohem vyšší a trvá to téměř odnepaměti, myslete na to, že i genetika a vypadávání vlasů má mnoho společného.
Dědičnost a vypadávání vlasů
V zásadě platí - má-li celé vaše rodinné pokolení problémy s řídkými vlasy, nečekejte, že ty vaše budou oplývat hustotou. Pro ty, co mají rádi odborné výrazy, jde konkrétně o androgenní alopecii, tedy o vypadávání vlasů způsobené genetikou, ale i stárnutím a hormonálními změnami.
Genetika vypadávání vlasů
Pokud trpíte tímto problémem, měli byste vědět, že vypadávání vlasů se jinak projevuje u mužů a jinak u žen.
U mužů
U mužů vypadávání vlasů způsobeno genetikou začíná především vpředu a na temeni hlavy, kde začínáme pozorovat první prosvítání vlasové pokožky. V této rané fázi je však možné problém v dostatečné míře a včas podchytit kvalitními přípravky proti vypadávání vlasů a DHT inhibitory. Čím později začneme problém řešit a dovolíme, aby se dostal do vyššího stadia, tím delší a finančně i časově náročnější je léčba a proces pokud se naše vlasy mají vrátit do původního stavu. Při pokročilém stádiu pleše to může trvat roky, pokud je vůbec reálné, zda se vlasy kompletně obnoví.
U žen
Ženy se musí smířit s tím, že jim budou vlasy řídnout po celé hlavě. Nejčastěji je vypadávání vlasů u žen patrné řídnutím vlasů v oblasti vlasové cestičky, která se tak viditelně rozšiřuje. Stejně jako u mužů, čím dříve problém začneme řešit, tím více času a peněz ušetříme při samotné léčbě. Řídké vlasy a jemné prosvítání pokožky hlavy umíme kamuflovat a kosmeticky překrýt kvalitním zahušťovačem vlasů. Zahušťovače vlasů jsou vhodné jako dočasné řešení, než se dostaví první výsledky léčby vypadávání vlasů.
Pokud jste si ve vašem případě jisti, že genetika a vypadávání vlasů u vás nemá nic společného, ale vlasy vám začaly vypadávat znenadání, poraďte se o dalších krocích s vaším lékařem. Tuto situaci nepodceňujte, nikdy nevíte, zda také nejde o vážné onemocnění.
Příčiny vypadávání vlasů
Určitě víte a tušíte, že příčin zmíněného problému je mnoho. Pokud jste například překonali vážnou nemoc, při které bylo nutno brát léky oslabující imunitní systém či různé tělesné orgány, je více než pravděpodobné, že se to odrazí i na zdraví vašich vlasů. Netřeba však zoufat, v dnešním moderním světě existuje množství preparátů, které vám efektivně pomohou vyřešit tento problém, pokud se včas podchytí.
Existuje spousta dalších důkazů a případů, že nejen genetika a vypadávání vlasů jde ruku v ruce. Oslabenou korunu krásy můžete mít i po těhotenství či endokrinních a autoimunitních poruchách.
Dlouhá léta byly šedivé vlasy považovány za "stařeckou" barvu vlasů. Ženy i muži po celém světě investovali finance do silných barev na vlasy ve snaze vyhnout se právě této barvě. V současnosti se však těší velkému rozmachu v módním průmyslu a pro mladé dívky se stala populárním trendy hitem. Přemýšleli jste však někdy nad původem šedivění? Jak je to možné a dá se vůbec tomu vyhnout?
Základem jsou buňky
Samozřejmě, jedním z hlavních příčin stárnutí je fakt, že po čase se buňky již nedokážou obnovovat tak, jako dříve a jedním z projevů je i změna barvy vlasů. Na počátku všeho je melanin, který nám určuje, jakou barvu máme během života. Existují tři druhy: hnědý a černý eumelanin nebo červenohnědý feomelanin. Barva vlasů se nám může měnit i během života v závislosti na výživě. Lidé trpící podvýživou mají sníženou tvorbu melaninu, na základě čeho se jim vlasy zesvětlí. Když se však později začnou stravovat zdravě, barva opět ztmavne na původní odstín.
Kdy je normální "zešedivět"?
Věděli jste, že jsou lidé, kterým se první šedivé vlasy objeví již ve věku 10 let? Na druhé straně jsou i tací, kteří žádný takový vlas nepozorují ani v 50 letech. V průměru však bělochům začínají růst šediny v 34 letech a černochům v 44. Příčinou je přirozená ztráta melaninu. Folikul je odborný název pro místo, odkud vlasy vyrůstají. Když z tohoto folikulu vypadne vlas v průměru zhruba 12krát, po třinácté vám sice vlas naroste, obsahuje však již méně melaninu než těch dvanáct vlasů před ním. Takovým přirozeným způsobem dojde až k úplnému zešedivění celé hlavy.
Na trhu se sice nacházejí různé přípravky, které vysloveně prodlouží život vašeho folikulu, avšak účinnost takového přípravku je velmi individuální. Zatímco jednomu zabere perfektně, jiní nemusí zpozorovat žádné změny. Přestože se šedivé vlasy stávají novým trendem, třeba dbát na zamezení nadměrného vypadávání vlasů, které může mít na svědomí rychlejší zešedivění.
Vlasy v spreji Hairfor2jsou také k dostání i v šedivém odstínů. Pokud vás trápí řídké šedivé vlasy, sprej Hairfor2 je právě pro vás!
´Člověk denně opravuje své vlasy. Proč ne také své srdce?´, ptá se jedno čínské přísloví.
Řídké vlasy – noční můra mužů a hlavně žen. Jak si s tím poradit jen?
Ano – chudáci muži plešatí, ale to se bere jako norma. Genetický faktor – mají hold smůlu a ženám to obvykle nevadí. Móda holých lebek mnohé vyřešila. Ovšem žena s řídkými vlasy je vyřízená. Kdo se otočí za mastnou kštici? Nikdo, maximálně nějaký posměváček. Řídké vlasy stresují dívky již v pubertálním věku.
Celosvětové statistiky uvádějí, že ženám řídnou vlasy stále častěji. Řídnutí vlasů ve většině případech ohlašuje poruchu v organismu. Stresová zátěž bývá častou příčinou, ale původce hledáme i u vážných chorob.
Denně ztrácíme kolem stovky vlasů, což je přirozené. Pokud ovšem po dobu čtyř týdnů nám stále zůstávají na hřebenech chomáče vlasů – něco je v nepořádku. To nemluvě o polštářích zavátých vypadaným porostem. Tady bliká výstražné světlo – řídké vlasy, obava je na místě.
Příčin řídnutí vlasů je mnoho. Často se ženy ptají zda i diety mohou způsobit úbytek vlasů. Ano, drastické diety mohou být příčinou řídnutí vlasů. „Pro zdravé vlasy je potřebný hlavně dostatek vitamínů proti vypadávání vlasů B6 a B12, C, E, stejně jako i minerální látky vápník, magnézium, draslík, zinek, mangan, měď, železo a aminokyseliny,“ dovídáme se od odborníků. Vlasy obvykle nevypadávají na jednom místě, ale vlasy řídnou rovnoměrně.
Kdo má řídké vlasy měl by si je šetřit a omezit melírovaní, zesvětlovaní, barvení a už vůbec se nedoporučuje trvalá. Měli by jste raději zamířit k dermatovenerologovi, který určí možnou příčinu vypadávání vlasů. Vyšetří Vám krev a moč. Doporučí vyvarovat se stresu a určí speciální minerály – železo, selen a další. Je dokázáno, že vitamín A snižuje riziko řídnutí vlasů.
A jaké je řešení řídkých vlasů?
- Pokud tímto probléme trpíte, snažte se jej akceptovat a reálně vnést do svého života. Změňte životní styl, vyhněte se stresu, zlepšete svou životosprávu...
- Zvolte správný účes. Existuje mnoho účesů, které dovedou zamaskovat řídké vlasy. Poraďte se o tom s vašim kadeřníkem.
- Vyhýbejte se agresivním chcemikáliím ve vlasové kosmetice. Volte šetrnější nebo přírodní šampony bez obsahu SLS.
- Pro okamžité řešení vám pomůže přírodní zahusťovač vlasů. Stačí pár sekund. Oblíbený je na celém světe, včetně Hollywoodu.
Proti padání vlasů pomůžou i vitamíny
Stres, únava, přepracovanost, špatná životospráva, nedostatek pohybu, kouření nebo alkohol - to vše můžou být příčiny padání vlasů. Všechny tyto nepříznivé faktory ochuzují naše tělo o spoustu vitamínů, včetně těch, které jsou potřebné pro výživu vlasového kořínku a zdravý růst vlasů. O jaké vitamíny vlastně jde a v jakých potravinách se nejvíc nachází? Čtěte náš článek dál a naučte se vyživovat své vlasy „zevnitř“.
Vitamín C- Kyselina Askorbová
Nejprve se zastavme u vitamínu C, který je obsažený především v ovoci a zelenině, případně si ho můžete zakoupit v koncentrované podobě. Každý ho zná velmi dobře. Nejvíce vitamínu C se nachází v citrusech, kiwi, rajčatech, paprikách, brokolici, nebo třeba v plodech keře rakytníku. Vitamín C je nazýván také kyselina askorbová a je dobře rozpustnou živinou. Udržuje organismus celkově zdravý a rovněž je výbornou prevencí proti padání vlasů.
Mnohem větší význam při tvorbě vlasů a jejich výživě mají ovšem vitamíny skupiny B, které jsou někdy souhrnně označované jako vitamíny proti stárnutí. Ty podporují vývoj a dobrou kondici pokožky, nehtů a samozřejmě také vlasů.
Riboflavin
Zásadním vitamínem proti padání vlasů je Riboflavin neboli vitamín B2. Riboflavin upravuje metabolismus a imunitu organismu, je tedy nezbytným doplňkem stravy, na který by se nemělo zapomínat. Zvláště pak dokáže podpořit vitalitu vlasového porostu a je skvělou prevencí proti plešatění.
Vitamín B2 najdeme v mnoha potravinách, především jsou to mléčné výrobky, vejce, kvasnice, ale také ryby nebo hovězí a vepřové maso. Nechybí ani v kakau, a velkou dávku riboflavinu obsahují také oříšky. Nedostatek tohoto vitamínu může vést ke ztrátě imunity, kožním poruchám a nepříjemným onemocněním. Pokud ho opomenete ve svém jídelníčku, rozlučte se pěknými nehty a vlasy.
Kyselina Pantothenová
Velkou důležitost při boji proti padání vlasů nalezneme také u kyseliny pantothenové, tedy vitamínu B5. Rovněž je to součást výživy, která je nezbytná pro udržení vlasů v kondici. Nachází se hlavně v masu a vnitřnostech, ale také v celozrnném pečivu nebo luštěninách. Nedostatek kyseliny pantothenové může vyvolat lámavost a padání vlasů, u žen až neplodnost, není tedy opět radno podcenit jeho přísun do těla.
Pyrydoxin
Posledním z řady vitamínů B je Pyrydoxin, známější všem jako vitamín B6. Také je výborným pomocníkem proti padání vlasů. Ženy, které mají tyto problémy, by ho měly užívat pravidelně ve vyvážené stravě. Nejvíce se ho nalézá v makrelách, vepřovém masu, kvasnicích, vejcích a kupodivu i v bramborách. Dostatek vitamínu B6 můžeme najít také v ovoci a zelenině, zvláště v avokádu, zelí, kapustě nebo špenátu.
Buďte k vlasům šetrní
Prostřednictvím tohoto krátkého článku jste se seznámili s vitamíny proti padání vlasů. Základem toho, abyste měli bujnější kštici je ovšem komplexní péče o zdraví, hodně pohybu a vzduchu, bio potraviny bez náhražek a také umění být v klidu.
Pokud k tomu pak přidáte dostatek vitamínů v jakékoliv podobě, nemusíte se obávat vypadávání vlasů, ani zhoršení jejich kvality. Ženy to někdy přehánějí s laky a tužidly, muži zase s gely a pomádami a pak se diví, že jejich vlasy se lámou, štěpí, třepí nebo zcela mizí do nenávratna. Zkuste si stanovit nový režim, kde vlasy budete stylovat maximálně 2x týdně. Každodenní fénování, žehlení, zatěžování vlasů různými kosmetickými přípravky je zbytečně oslabuje. Malý tip pro dámy – vyvarujte se pevným culíkům, které vaše vlasy také mohou poškodit. Volte raději volnější střihy a účesy, které přispějí k vitalitě vašich vlasů každý den :)
Vlasy jsou naše chlouba, naše pýcha – náležitě pečujeme o svou korunu hlavy. ´Buďme ješitní, ne na vlasy, nýbrž na svá srdce, na své ruce, na pravdu, čistotu, ušlechtilost´, upozorňují nás vzdělanci. Svatá slova, ale přesto nás padání vlasů příčiny zajímají.
Během našeho života nám vypadne několik desítek tisíc vlasů. Pokud se jedná o přirozený úbytek vlasů – je to v pořádku. Ovšem ve chvíli, kdy nám začnou vlasy padat ve velkém množství, máme problém. Je třeba se o padání vlasů příčiny zajímat.
Na pleš není léků, ale různými podpůrnými prostředky proti padání vlasůse dá plešatění oddálit. Podle statistik každý druhý muž po padesátce bojuje s plešatostí a ženy již po čtyřicítce zaznamenávají úbytek vlasů.
Padání vlasů příčiny – mýtus
pleš zákonitě nemusí oznamovat příchod stárnutí, plešatí i mladí muži
pokrývky hlavy v žádném případě nepoškozují vlasové kořínky
za vypadávaní vlasů zpravidla může stres, ale vlasy obvykle dorostou
pouze kvalitní kosmetické přípravky vlasy neničí - ne všechny, jak se někdy uvádí
sluneční záření vlasům neškodí
sacharidy a červené maso plešatění nezastaví
sexuálně aktivní muži netrpí plešatostí více, jak méně náruživí jedinci
Padání vlasů příčiny - skutečnost
hormonální nerovnováha
nedostatek vitamínu pro růst vlasů A, C, E a B
dlouhodobý emoční či fyzický stres (víc o působení stresu na vypadávání vlasů naleznete zde)
u chronické zácpy se mohou vlasy začít více mastit a vypadávat
vliv životního prostředí
špatná životospráva (diety, podvýživa)
příliš utažené vlasy
nemoci (vysoké teploty), lupenka, cukrovka, špatný krevní oběh, onemocnění štítné žlázy, nádorová nebo infekční onemocnění a další
vedlejší účinky některých léků
nevhodná hormonální antikoncepce
Padání vlasů příčiny způsobuje taktéž úbytek železa zejména u žen, které trápí silné krvácení při menstruačním cyklu.
Zjistit příčinu padání vlasů není snadné, a tak řeší mnohdy zájemci tuto situaci autotransplantací vlasů.